Monumentální monumenty

Monumentální monumenty

Snad všechny cestovní kanceláře mají někde ve svých katalozích  fotografii známého sousoší Mount Rushmore, které se nachází poblíž města Keyston v Jižní Dakotě. Právě za ním jsme se při naší cestě západem USA vydali. Sochy jsou vytesány přímo ze žulového masívu a zobrazují hlavy čtyř významných amerických prezidentů: George Washingtona, Thomase Jeffersona (mimochodem nejen autora Deklarace nezávislosti, ale i prvního receptu na zmrzlinu v USA), Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna.

Původní projekt zamýšlel zobrazit prezidenty až do pasu, ale finanční prostředky stačily jenom na hlavy. Rozměry jsou více než úctyhodné, hlavy samotné jsou vysoké 18 metrů, například oční panenka je velká jeden metr. Jestli jste někdy v nějaké situaci chtěli být úplně malinkatí, tady se tak budete cítit.

Málo známá je skutečnost, že v oblasti Black Hills, necelých 30 km od místa, kde se nachází Mount Rushmore, již od roku 1948 vzniká další monumentální pomník. Polsko-amerického sochaře Korczaka Ziolkowského požádal o sochu Henry Standing Bear, náčelník Lakotů, původních indiánských obyvatel území Black Hills. Socha zobrazuje významného válečníka a náčelníka Lakotů – Crazy Horse, sedícího na koni a ukazujícího do dáli přes posvátné indiánské území. Socha má být 195 metrů široká a 172 metrů vysoká a zatím je vzdálená svému dokončení, hotová je pouze hlava vysoká 27 metrů. Stavba je financovaná pouze ze soukromých zdrojů, bez jakýchkoli státních nebo federálních příspěvků. Ne že by vláda nechtěla přispět, ale Standing Bear žádné peníze od americké vlády nechtěl přijmout a stanovil si to jako podmínku.

Pokud vás cesta západem Spojených států přivede přes rovinné pláně Jižní Dakoty až do Black Hills, zastavte se nejen v Mount Rushmore, ale i v Crazy Horse Memorial. I vy tak můžete přispět na dokončení tohoto pomníku původním obyvatelům Ameriky.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.